Engelsiz Yaşamı Sağlamak Hepimizin Ortak Görevi

10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi’ni ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, Özel Sporcular Spor Kulübü Başkanı Yasemin Yaraşır, Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Rahim Esgi, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Antalya Şube Başkanı Oğuz Özdemir, Antalya İşitme Engelliler Dernek Başkanı Metin Çakar, Aktif Engelliler Gençlik Spor Kulübü Dernek Başkanı Nurdan Özsoy ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle sohbet edip talep ve sorunlarını dinledi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan eşlik etti.


Özellikle otobüslerdeki sesli uyarı sistemlerinin düzenli çalışmaması ve kaldırımlara bırakılan araçlardan yakınan dernek üyeleri bu sorunların giderilmesi noktasında Vali Yazıcı’dan destek istedi. Engelsiz yaşamı sağlamanın şehri yönetenler olarak ortak görevleri olduğundan bahseden Vali Yazıcı; “Bugün Engelliler haftası münasebetiyle derneklerimizle bir araya gelerek taleplerini dinleyip sorunlarını not aldık. Engelsiz yaşamı sağlamak bizlerin insani olarak en büyük ortak görevi. Çünkü insana verilen değerin en belirgin yansıması engellilere verilen değer ve onlara sağlanan kolaylıklardır. Bu kapsamda bizlere düşen en büyük görevde engelli vatandaşlarımıza destek olmaktır. Farkındayız ve yanınızdayız. Sorunların çözümü noktasında, engelsiz bir yaşam sürmeniz noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


Antalya’mızı Daha Yaşanabilir Bir Şehir Haline Dönüştüreceğiz
Antalya’nın her anlamda olduğu gibi engelli vatandaşlarımız içinde daha yaşanabilir olması için çalışacaklarının altını çizen Vali Yazıcı; “Dünyada son 15 yılda artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Günümüzde böyle bir konsept var. Bu yarışta şehirlerde bir takım kriterler var. Bunların başında şehir yaşamında engelli vatandaşların şehri nasıl rahat kullanabildiği. Şu an dünyada kullanılan standartların aynısı ülkemizde uygulanıyor. Artık şehirler engelli insanlara sağladıkları kolaylıklar ve yaşana bilirliklerine göre değerlendiriliyor. Dünya buraya doğru ilerliyor. Antalya gibi İstanbul gibi büyük şehirler artık bir yarış halinde. Engellilerle ilgili kuralları ve kriterleri kabul noktasında bir sıkıntımız yok ancak uygulama noktasında zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. İnşallah bunu da hep birlikte çözerek dünya şehri Antalya’mızı daha yaşanabilir bir şehir haline dönüştüreceğiz.” ifadelerini kullandı.


Tüm Samimiyetimle Yanınızdayım
Engelli vatandaşlar için yaşam koşullarının giderek geliştiğini ancak bunun yine de istenilen seviyeye gelmediğine dikkat çeken Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Kendi yaşam koşullarımızı engelli vatandaşlarımıza da sağlamamız gerekiyor. Toplumda da yöneticilerde de bu konuda bilinç artarak devam ediyor. 30 yıllık yöneticilik hayatımda bu süreç hep olumlu yönde ilerledi. Hem yasalar olumlu yönde gelişiyor hem de bilinç gelişiyor. Bu konuda belediyelerimizi de yarıştırarak engellilerimizin erişilebilirliğini geliştirebiliriz. Bu konuda hep birlikte pes etmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz.”


Birlikte Hassasiyet Göstermeye Devam Edeceğiz
Engelsiz yaşam için toplumun tüm kesimleri olarak birlikte hassasiyet göstermemiz gerektiğini aktaran Vali Yazıcı; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 5 yıl Genel Sekreterlik görevi yaptım. Haftada 2 gün şantiyeleri gezerek denetlemeler yapardım. Fen işleri ekibim şunu çok iyi öğrenmişti. Eğer orada yapılan kaldırımlar engelli vatandaşlarımız için uygun değilse, çocuk arabalı annelerimiz, pazar arabasıyla geçen teyzelerimiz için uygun değilse tekrardan inşa ettirirdim. Eski yapıları düzeltmek belki zor olabilir ancak yeni yapılan projelerde bunlara hassasiyet göstererek şehrimizi bu konuda dizayn etmeliyiz. Yeni yapılan işlerde bunlara dikkat etmeliyiz. Her şeyi en güzeliyle düzenliyoruz. Ama caddeyi kaldırımları engelli vatandaşlarımız için iyi organize edemiyoruz. Bunu iyi denetlememiz lazım.” diye konuştu.


İyi İnsan Yetiştirmeliyiz
Dernek üyelerinin taleplerini ve sorunlarını dinleyen Vali Yazıcı; “Dünyadaki her şey insan için. Her şeyin merkezinde insan var. Yapılan bir araştırmaya göre 40 yaşını geçmiş insanlarda alışkanlıklarını değiştirme oranı %20’ymiş. Bu yüzden gençlerimizi küçük yaştan itibaren iyi eğitmeliyiz. Gençlerimize matematikten önce iyi insan olmayı öğretmeliyiz. Çünkü iyi insan yetiştiremezsek hiçbir şeyin önemi yok. Öncelikli olarak iyi insan yetiştirmeliyiz. Ceza kanunları caydırıcıdır ama suçu engellemez. Suçlar geçmişten günümüze artarak sürekli devam etmiştir. Bu yüzden bizlerin çocuklarımızı bir takım insani değerler ve kültürümüzle eğiterek geleceğe hazırlamalıyız. Çocuklarımızı iyi eğitip iyi insan olarak yetiştirme mecburiyetimiz var. Bunun için hep birlikte gayret göstermeliyiz.” ifadelerini kullandı.


Ziyaretin sonunda Vali Yazıcı; “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, kalıcı çözümler üretmek için çaba göstermek, sadece engellileri ve ailelerini ilgilendiren bir husus değil, toplum olarak bütün kesimlerin ortak sorumluluğundadır.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

<