TAPDK’da son gün 31 Mart 2022

TAPDK süre uzatım işlemleri 31 Mart 2022 Perşembe günü sona erecek. Bilindiği üzere, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesi doğrultusunda, geçerliliğini koruyan satış belgeleri için Ocak – Mart aylarına isabet eden dönemde 2022 yılı süre uzatım işlemi yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili açıklama yapan Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, süre uzatım işlemi başvurularının Alanya İlçe Tarım Müdürlüğüne yapılması gerektiğini ifade etti. Rüzgar; “Satış belgelerinin alındığı veya süre uzatım işleminin yapıldığı tarihe bakılmaksızın, faaliyetine devam etmek isteyen satıcılar takip eden yılın Ocak ayı başından Mart ayı sonuna kadar süre uzatım işlemini yaptırmak zorundadır.

Satış belgeleri için 31 Mart 2022 Perşembe günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde, anılan tarihten sonra ürün (tütün mamulü, alkol ve alkollü içki) satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların stoklarında bulunan ürünleri Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır. Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde, 4733 sayılı Kanunun 8 inci maddesi beşinci fıkrasının ilgili bentleri gereğince idari para cezası yaptırımı uygulanacak ve aynı maddenin dokuzuncu fıkrası kapsamında, satışa sunulan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecektir.

Satış belgesi sahibi satıcılar, süre uzatım işlemleri esnasında mevcut satış belgesinin asıl suretini ve işlem bedelini ödediklerine dair dekontu İlçe Müdürlüğümüze ibraz etmek ve süre uzatım işlemini yaptırmak zorundadırlar. Bakanlığımız tarafından 2022 yılı için belirlenen TAPDK işlem bedelleri; Ziraat Bankası şubeleri, internet şubesi ve ATMleri aracılığıyla “Tob-Tütün ve Alkol D.Bşk. (M.Tapdk) Online Yeni Satış Belgesi ve Süre Uzatım İşlemi” ödeme seçeneği üzerinden havale ücreti veya diğer isimler altında herhangi bir masraf ödenmeksizin belge sicil numarası beyan edilerek yatırılmalıdır.

Süre uzatım işlem bedeli, kesinlikle havale veya EFT gibi yollarla ya da Ziraat Bankası şubelerindeki “Tob-Tütün ve Alkol D.Bşk. (M.Tapdk) Diğer Tahsilatlar” seçeneğinden T.C. kimlik numarası veya vergi numarası beyan edilerek ödenmemelidir. Bu gibi durumlarda işlem bedeli Bakanlığımız hesabına yatırılmış olsa dahi satış belgesi geçerliliğini yitirecektir. Satıcıların Ziraat Bankası şubeleri kanalıyla yaptıkları süre uzatım işlem bedeli ödemesine dair dekont ve mevcut satış belgeleri ile birlikte ilçe Müdürlüğümüze başvurması ve süre uzatım işleminin belge üzerinde gösterilmesini sağlamaları zorunludur.”dedi.

 2022 YILI İÇİN BELİRLENEN SATIŞ BELGESİ YENİ BAŞVURU ve SÜRE UZATIM İŞLEM BEDELLERİ

1-    Toptan Satış Belgeleri                                                                               12.925-TL

2-    Perakende Satış Belgeleri

a)    İl merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde        665-TL

b)    İlçe merkezlerinde                                                                                      440-TL

c)    Diğer mahallerde                                                                                        160-TL

 3-    Açık İçki Satış Belgeleri

a)    İl merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde      2.775-TL

b)    Diğer mahallerde                                                                                      1.065-TL

4-    Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi 

a)    İl merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde       6.750-TL

b)    Diğer mahallerde                                                                                       6.200-TL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

<